Vymýšlené peníze

Všichni by pořád jenom platili kartou. Hotovost už mnohdy nevytáhnou ani na zaplacení blbého nanuku. Mne to samozřejmě štve, protože se tím placení šíleně zpomalí a já se cítím strašně blbě, když jen sedím, čekám, až se platba dokončí a vytiskně se mi účet a přitom vidím řadu nedočkavých lidí, kteří netuší, že ještě nemůžu brát dalšího zákazníka a jsou strašně nervózní. A to je jen jedna věc, která se mi na placení kartou nelíbí. Peníze na účtu pro mne prostě nejsou peníze!

Úplně nejradši bych z fleku zrušila účet v bance a všechny své úspory měla doma v obálce. Bohužel bych tím nezapadla do moderní společnosti. A tak se musím vyrovnávat s pocitem, že mám sice spoustu peněz, ale nemůžu si na ně sáhnout. Můžu se jen přihlásit do internetového bankovnictví a vidět pouhé číslo, které prý vypovídají o mé finanční situaci. Nedávno se číslo trochu zvýšilo - přišla výplata, ale vůbec z toho nemám tak dobrý pocit jako na Bílé, když jsem pravidelně každý pátek dostala do ruky několik bankovek.

Po předchozím odstavci se snad nebudete divit, že zásadně neplatím kartou. I když jsem si kupovala foťák a platila ve Fotolabu skoro sedm tisíc, navštívila jsem předtím bankomat. Kde naberu jistotu, že po přiložení karty přejdou mé peníze na účet obchodu, když nic nevidím? S hotovostí jsem přesně věděla a viděla, kolik dávám a jak jsou mé peníze uloženy do kasy. Pravda, paní se dost divila. Asi ji tam takoví lidi jako já nechodí moc často.

Co je na vymýšlených penězích nejhorší? Nevážím si jich. Fakt jako. Doma mám obálku s výplatou z Bílé, ale když někam jedu, a to dělám docela často, vezmu si jen tolik, kolik potřebuju na jízdné. K tomu si beru pro jistotu kartu. Několikrát jsem v bankomatu opravdu byla... a cítila jsem se před ním jako před nějakou kouzelnou krabicí. Namačkám, kolik chci peněz a on mi je vyplivne. Peníze se mi pak lépe utrácí. Vůbec nemám pocit, že jsou moje, spíš že mi je někdo dal navíc a přikázal, ať se jich co nejdřív zbavím.

Ve výsledku mě bankovní účet asi přivede na mizinu.

Nemám ráda vymýšlené peníze!


Kája

Komentáře