Kup si čaj

V dnešním článku vám představím mé oblíbené ochucené čaje. Tipy budou spíš pro začátečníky, nechť mi zarytí čajomilové odpustí. O čistých čajích se možná rozepíšu někdy jindy.


K čajům se člověk musí propít. Nemůžete ze dne na den přesedlat s Jemči na nejjemnější zelené čaje a čekat, že vás okouzlí. Připadaly by vám nezajímavé, asi byste je neocenili. Výrazné oolongy či dokonce pu erhy by se vám zase mohly zdát nechutné.


Je-li pro vás vrcholem levný sáček ze supermarketu, ale čajová kultura vás láká, je tento článek určen právě vám. Povím vám v něm o sypaných čajích, které vám tuto kulturu přiblíží, ale budete mít jistotu, že čaje vypijete s chutí. To zní dobře, ne?

Sama jsem už o pár levelů výš. Ocením čaje jemné i výrazné, od žlutého po nejsilnější pu erh. Když jsem si udělala dva cejlonské černé čaje zároveň, cítila jsem mezi šálky rozdíl. Ke svým starým miláčkům se ale vracím ráda. Tady jsou!

Začneme drogou, kterou jsem objevila jako první. Bylo to ještě v dobách, kdy jsem doma pila jen čistou vodu, Oxalis byl pro mne úplně cizí obchod a jediné chvíle, kdy jsem s čajem randila, probíhaly v čajovně. (viz článek Jsem čajomilka) Droga, o které mluvím, se jmenuje jasmín. Kdo by mu odolal? Jasmínové dračí oči (tai mu long zhu) byly jednu dobu můj nejoblíbenější čaj.




Dračí oči nejsou zrovna nejlevnější záležitostí. Jestli chcete zelený čaj s jasmínem popíjet doma, doporučuji navštívit nejbližší obchod se zdravou výživou a koupit si krabičku od Sonnentoru. Mnohokrát jsem se pokoušela zjistit, jaký zelený čaj používají, ale zůstalo mi to utajeno. To však nemění nic na tom, že se jedná o čaj vynikající.

Vypít sto gramů mi trvalo docela dlouho. Ač je jasmín výborný, jednu dobu mi už pěkně lezl krkem. Měla jsem proto několika měsíční pauzu. Trochu jsem dokonce odsypala kamarádovi. Byla jsem přesvědčená, že už ten čaj nikdy pít nebudu. Mýlila jsem se, chuť se časem vrátila. Teď bych pro trochu čaje s jasmínem vraždila. Bohužel ho už nemám. Až do konce června mám (od sebe) nařízenou pauzu v kupování čajů. Snad to nějak vydržím!


Když nechceme jasmín, můžeme do čaje přihodit jinou bylinku. Co třeba mátu? Bohužel nebudeme první vynálezci takového čaje. Už to kdysi někdo udělal. Díky tomu známe čaj Tuareg. Historii vám nepovím, nechci kecat. Různé zdroje praví různé varianty. Každopádně se jedná o zelený čaj gunpowder obohacený o marockou mátu.

Je zvykem ho silně sladit a popíjet z takových štamprlí.

Slazení je důvod, proč si tuareg nedávám v čajovně. Koupila jsem si ho domů a dávám si ho jen tak. Cukr mi čaj dokáže jedině pokazit.

(Podobně si Turci sladí rize. I ten piji skoro bez cukru. Kamarád mě jednou kvůli tomu prohlásil za barbara. No co, na jeho postavě zase jde vidět, že mívá ve skleničce skoro víc cukru než čaje a že pije rize skoro každý den.)



Nyní vám představím tři čaje, pro které si budete muset zaběhnout do Oxalis nebo do jiného obchodu, kde prodávají oxa čaje.



Šťavnatá malina 

Čajová složka: bílý čaj Shou mei, zelený čaj Ceylon Sencha
Ostatní: rozinky, červený rybíz, maliny, aroma

Čaj vyrobený na míru milovníkům malin a ovoce vůbec. Suchý i zalitý příjemně voní. A ta chuť! Šťavnatá malina mi nikdy nesmí chybět. Zásobu si držím skoro dva roky a ještě jsem se ji nikdy nepřepila.







1000 a jedna noc

Čaj, který jsem úplně náhodou dostala jako vánoční dárek od dvou různých, na sobě nezávislých lidí. Jiný čaj jsem tehdy nedostala.

Čajová složka: blíže neurčený černý čaj
Ostatní: aroma, třešně, květy pomerančovníku, jasmín, růže

,,Výborně, čaj nekonkretizují, hned za nimi je ve složení napsáno aroma, to bude určitě kvalitka," říká si opravdový čajomilec. Pravda, je to nic moc, ale věřte, že když jednou ochutnáte, nebudete schopni přestat. Omamná vůně pomerančů a jasmínu vám nedovolí nepít.




Sakura

Něco pro milovníky třešní.

Čajová složka: Sencha (nenapsali která), China Jasmin (blíže neurčený zelený s jasmínem z Číny)
Ostatní: třešně, šípek, aroma, jasmín, pivoňka, růže

Tento čaj momentálně nemám. Došel mi více než před rokem. Stýská se mi po něm, nemůžu se dočkat léta, až budu mít zase povoleno nakupovat.


Dnes by to ode mne bylo vše. Doufám, že jsem vám udělala chutě a půjdete si rychle nachystat nějaký dobrý čaj.

Co rádi pijete vy? Přivítáte v budoucnu další čajové články?




Poznámky:
  • Tuareg se píše různě, někdy třeba Le Tuareg, Touareg apod., proto mě neopravujte.
  • Dlouho jsem si myslela, že je sencha záležitost čistě japonská. Zjištění, že existuje i Sencha ceylonská, mě zklamalo. Číňané se zase pokoušejí o Matchu, Vietnamci o pu erh. Všechno je jinak, děti. 


Další čajomilecké články najdete pod štítkem Čaj:
http://www.kajinblog.cz/search/label/%C4%8Caj




Jsi náročnější čajomilec? Mrkni na Manutea.cz, určitě si tam vybereš.

manutea-03-180x150.jpg



Kája


Komentáře

  1. Mi zas nejvíce voní a chutná divoká višeň. Jinak Sakura vypadá podle popisku dobře, mohl bych zkusit. :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Musím sa priznať, že ja obľubujem tradičnú Senchu, ale moja srdcovka je Gyokuro. Chuťovo sú si podobné, ale sú tam veľmi jemné rozdiely v chuti a vôni. Gyokuro je unikátne a dokážem sa s ním dokonale uvoľniť. je síce z tých najdrahších, ale podľa mňa i najlepších. Aj keď môj priateľ tieto čaje označuje za výluh z trávy :D

    Ja som milovník zelených čajov :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Gyokuro jsem měla jen jednou, není to tak dávno, ještě jsem si k němu nestihla vybudovat vztah. :D
      Jmenovala jsem nic moc čaje, opravdu spíš pro začátečníky. O lepších čajích možná napíšu někdy jindy. ;)
      Jsem ráda, že poznávám čajomilce. :)

      Vymazat
  3. Chtěla jsem napsat, čaj si děláme jen tak na žízeň, většinou pytlíkový, ale snažím se kupovat lepší sorty. Sypaný máme také, různý, dárky od mladých, kteří si na dobré čaje potrpí. Měli jsme a máme rádi mátičku peprničku- jak jí říkávali kluci v dětství a také jsme si ji vařivali v práci, nejen doma.

    OdpovědětVymazat
  4. Tohle je vážně zajímavý, já mám ráda ovocný čaj a tím to tak nějak končí, mám raději kávu. Ale určitě je to zajímavé :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Káva je taky fajn, ale na čaj prostě nemá! Nemůžu jí vypít tři litry denně... :D

      Vymazat
  5. Zatím jsem čajový amatér, ale už tři roky si chodím do Oxalisu, případně do Neroli pro sypaný zelený čaj, většinou neochucený, nyní mám čínský s jasmínem, a když pak delší dobu zůstanu na sáčkových, začne mi chuť sypaného čaje chybět, potřebuju ho :)
    Celkem mě zaujala Sakura, tak uvidíme. Čaje většinou vybírám podle vůně a momentální nálady.

    OdpovědětVymazat
  6. Já jsem barbar, spokojím se s pytlíkovým. Ale nedávno jsme s kolegyní vyhecovaly pár kolegů a hromadně jsme si objednaly louhovátka na čaj ve tvaru kapustňáka (jmenuje se to Manatea, haha). A do toho potřebuju sypaný, takže přemýšlím, že bych rovnou zkusila pomalu přesedlat na něco trochu rozumnějšího. A ta malina vypadá dobře. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ech, teď to vypadá, že tam mám hrubici. Objednaly jsme to my s kolegyní, ale když tam mám to si, víc by mi pasovalo měkké i. Safra, safra, safra!

      Vymazat
    2. S chutí do toho!
      Za chybu se snad do pekel nepropadneš... ;)

      Vymazat
  7. Ty poznamky me pobavily :D Jinak v cajovnach staci rict, ze nechces caj osladit. ;)

    OdpovědětVymazat
  8. Začal jsem s čajem díky vodní dýmce, bez čaje to totiž není ono. Navíc mi sáčky přestali chutnat. Cítím z toho sáčku pachuť recyklovaného papíru, je to odporné
    Začal jsem na klasickém ceylonu až jsem se dostal k Pu-Erhu, který mi poslední dobou strašně chutná.
    Občas si dám i trochu zeleného čaje, ale tam jsem dost vybíravý. Bílé čaje nepiju vůbec.

    Momentálně mám doma něco kolem půl kila čaje a pořád nemám dost. Do Dobré Čajovny chodím na jejich "speciality" a už bych si měl Vůni Kašmíru koupit i domů.

    OdpovědětVymazat
  9. Před státnicemi mě zachránil Gunpowder, protože měl úžasné účinky na můj mozek. Na zahnání žízně přes den piji většinou Lapacho nebo Rooibos, ale hrnek černého čaje k snídani (teď zrovna Assam) považuji za jediný správný začátek dne. Když jsem trochu pronikla do asijské kuchyně, tak jsem si oblíbila zelený čaj po obědě - teď je to zrovna ten Gunpowder. Manželův tatínek má ale také rád čaje a nedávno mi přivezl na ochutnávku Dračí studnu přímo z Číny. No, bylo to příjemné posezení nad konvičkou.

    Zdravím čajomilce a přeji samé dobré šálky!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji za přání a komentář.
      Moc mě těší, že v tom nejedu sama. :)

      Vymazat
  10. Ten čajový set je úplne nádherný. Za mňa big like :) Čo sa týka čajov, Tuaréga som pila už veľmi dávno. Teraz siaham skôr po "Dragon" a podobne.

    OdpovědětVymazat
  11. Já mám čaje moc ráda, ale řekla bych, že mezi ně teprve začínám polehounku pronikat. Ráno piju klasický černý ze sáčku, ale většinou si pak dávám během dne nějaký ten sypaný. Vybírám si vždy podle vůně, nebo podle doporučení prodejkyně. Chodím do prodejny Oxalis, vždy jsou tam na mě hodní a nikdy mi neřeknou, že tomu nerozumím, i když to tak je :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Všem děkuji za komentáře. Nebojte se rozepsat.