Zaměstnaná

Říkejte mi paní učitelko! Nebo možná ne, ať se na blogu necítím jako v práci. Prázdniny jsou fuč, i když mi koncem června, na poslední směně v kině připadaly dlouhé. Z neznámých důvodů mě přepadá divný pocit, že jsem během nich téměř nic nestihla. Ve skutečnosti to byly snad nejvýživnější prázdniny za celou mou historii! Pojďme si je shrnout. Popovídáme si i o nástupu do práce.

Poslední směnu v kině jsem měla 29. 6. Končila jsem ve tři a hned po práci jsem šla s mamkou zaútočit na knihkupectví. Každý školní rok musí být náležitě odměněn voňavou knihou. Nové přírůstky jsme oslavily v kavárně. Cítila jsem se tam opravdu dobře, po třech letech na mě dolehl správný prázdninový pocit.

Celé léto mě hlodal otravný červík a říkal mi, že z prázdnin ani z daleka netěžím maximum. Nemusím ovšem přemýšlet dlouho, abych došla k závěru, že pěkně kecá.

Hrála jsem si na profi houslistku. Kamarádka mi dohodila kšeft na svatebním obřadu. Dozvěděla jsem se to téměř na poslední chvíli, poslední dny před svatbou jsem se málem ucvičila k smrti, ale stálo to za to. I když se tam všichni samozřejmě přijeli podívat na ženicha a nevěstu, museli při tom poslouchat mne. Věnovat mi kousek pozornosti. Cítila jsem se prostě jako hvězda a to ani nemluvím o vydělané pětistovce.

Byla jsem na Svátku čaje, milém čajovém festivalu v zámecké zahradě v Těšíně. Pořadatelé byli moc milí a pořád do nás něco lili. Ochutnané čaje nelze spočítat.

Stihla jsem dvě dovolené. Týden na Slovensku, týden v Itálii. Netřeba dál rozebírat, už jsem o nich na blogu mluvila.

Byla jsem na výletě v Brně navštívit svého bývalého vedoucího. Spolu s jeho kamarádem mě vzal na zajímavou prohlídku města  (co na tom, že kostel sv. Jakuba přesvětili na kostel sv. Víta). Pánové se o mě dobře starali, pozvali mě na kafe a na zmrzlinu, sehnali mi čaj a pořád se vyptávali, jestli něco nepotřebuji.

To jsem já. Za mnou je Brno. Přede mnou fotograf.

Oba jsou cizinci, což je dost poznat na jejich úrovni českého jazyka. Vedoucí je schopen komunikovat, jeho kamarád ne. Říká jen to nejdůležitější a nikomu moc nerozumí. V době oběda jsem mu byla svěřena do péče. Choval se jako pravý gantleman, vyzvedl mi jídlo, vybral místo s krásným výhledem, zasunul mi židli atd., ale téměř se mnou nehovořil. Když jsme se odpoledne loučili, podal mi ruku a řekl: ,,Těším se."  Jsem alergická na neznalost gramatiky a chyby v textu, špatná čeština cizinců mě však baví.

Byla jsem na výletě ve Vídni. Věnovala jsem mu celý článek. Zapomněla jsem v něm zmínit, co přesně mě k němu vedlo. Do Vídně jsem jezdívala jen před Vánoci. Delší dobu jsem si ji přála vidět i v teplých měsících. Letos jsem si to dala jako předsevzetí. Na jaře jsem výlet nestihla. ,,Neva, v létě bude času dost."  Najednou bylo šestého srpna a já zjistila, že jestli nezajedu do Vídně v nejbližších dnech, už se mi asi předsevzetí dodržet nepodaří. Dvanáctého odjedu na dovolenou, pak na pár dní do Frýdku a najednou bude třeba nastoupit do práce.

Vylekaná jsem napsala Terce zprávu, jestli nechce v průběhu týdne do Vídně. Určitě jsem ji překvapila. Obvykle se ji takto ptám maximálně na frýdeckou čajovnu případně kavárnu v blízkosti školy. Terce se nápad kupodivu líbil.  Předsevzetí bylo zachráněno.

Dále: viděla jsem, byť z dálky, Guns and roses, byla jsem osmkrát v čajovně (z toho šestkrát ve frýdecké, což je docela vtipné, když už tam nebydlím), několikrát v kavárně (z toho v jedné dvakrát během jediného dne...), párkrát jsem vyzvedla muže v práci, což by se vlastně také dalo považovat za výlet, protože se tam jede skoro hodinu, otestovala jsem si IQ, poctivě se projela na koloběžce, přečetla nějaké knihy......a hlavně jsem se zabydlela v novém bytě a poznala jeho okolí! A to, myslím si, má největší váhu ze všech prázdninových aktivit. I kdybych stihla ani ne polovinu činností uvedených výše, nemohla bych tvrdit, že jsem prázdniny promarnila. Díky nim máme krásný útulný byteček, vím, kam můžu chodit běhat a kam obdivovat Prahu z výšky, neztratím se v sousedním lese, umím jezdit přívozem. Přihlásila jsem se do finštiny a do orchestru. Naučila jsem se bydlet v Praze.

Jelikož všechno jednou končí, skončily i prázdniny. Dokazovaly to tradiční Historické slavnosti ve Frýdku-Místku. Zúčastnila jsem se jich jen okrajově. Chvíli jsme s Terkou a jejím bratrem pobyly na náměstí, kde byly stánky, různé atrakce a koncert rádoby středověké kapely. O půl deváté vyrazil průvod návštěvníků a historicky oděných lidí s loučemi. Došli jsme k řece, kde se konala nádherná ohňová show zakončená ohňostrojem. Uvědomila jsem si tam, že srdcem asi navždy zůstanu děvucha z Fajneho.Z nové práce jsem byla nervózní. Ne z toho, že budu učit, nýbrž z nových lidí, které jsem měla potkat. Ukázalo se to být zbytečným. Nebyla jsem ani zdaleka nově příchozí. Dokonce ani jediná, kdo ještě v životě neučil. A i když teda jsem nejmladší, k několika dalším holkám nemám vůbec daleko.

,,Super, takže si tam najde kamarádky," říkáte si. Pravda. Už mám dvě! Jsou jimi želvy. Nakrm zvíře a ono navždy zůstane tvoje. Stačí se přibližovat a moje malé kamarádky už vystrkují nedočkavě hlavy. Chodím si s nimi každý den povídat.

(Jak mi chybí nějaký domácí mazlíček! Naši pavouci si ze mě vůbec nic nedělají.)Absolvovala jsem různá školení, u kterých jsem se málem uzívala k smrti. Nazdobila jsem třídu, cosi trochu pouklízela, přemýšlela jsem, co všechno budu s dětmi dělat. Svěřili mi češtinu ve třetí třídě, nějaké hudebky, hudebně-pěvecký kroužek a družinu. Moc se na to těším.

Těžce si znovu zvykám na pracovní režim. Po dvou měsících flákání mám trochu šok. Celý týden jsem chodila jsem domů utahaná. Snad se to brzo srovná.

Jak se máte vy? Co je u vás nového? Kde jste v létě byli?Komentáře

 1. Já jsem zrovna ve FM a teda na mě to tady už moc nepůsobí,skoro vůbec se tu neobjevuju,už se cítím jako Brňák. Jinak, držím ti palce v práci :)!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hmmm, sice nemůžu s jistotou říct, že na mě takto bude Frýdek působit pořád, ale s Prahou se rozhodně neztotožním. :D

   Vymazat
 2. Držím palce v práci. Práce s dětmi je krásná ale náročná - znám to :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. :) No jo, ale která práce náročná není?

   Vymazat
 3. Čusík,
  tak já toho oproti tobě stihla podstatně méně. své poslední prázdniny jsem převážně trávila na internetu hledáním práce tak abych měla jistotu nástupu nejpozději od září. Nakonec jsem nastoupila, jak už víš, 1.8. Mezi hledáním práce jsem výletovala s psicí. Javorový, Prašivá, Frýdek, Havířov, Bruntál (Oborná), na to, že Mína nikdy do té doby nejela jiným prostředkem než autem, jsme vyzkoušely a ujely hodně :), jsem na ní pyšná. Ejmy se poznala s fešákem Fíkem a objevila spolu se mnou užasnou tvář stezky kolem Ostravice, vlastně až k nám do Skalice. Během školení v Praze jsem se naučila perfektně cestovat metrem a zvládnout i svůj strach - závratě - z místních eskalátorů. Navštívila jsem též jednu kamarádku, která mě se svým integrálem obsloužila skvělým čajem a byl tak moc výborný, že jsem opakovaně obdivovala jejich sociální zařízení v novém bytě. :D :D mé prázdniny sice nebyly tak výživné jako tvé, ale byly ! :D a to je hlavní ... PS.: z práce taky chodím jako zombie, unavená s kruhy většími než jsou mé oči / obličej :D :D :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad už se Ejmynka ze šoku z Fíka vzpamatovala. :D
   Za návštěvu ještě jednou děkujeme, jsi kdykoliv pozvána znovu. :-*

   Vymazat
 4. Já standardně proflákám všechny prázdniny. A i když objezdím fesťáky, chatu, nějaké výlety, tak mám pocit, že jsem toho volna využila málo. A když jsem furt někde, tak zase myslím na to, že bych chtěla tejden, kdy se nehnu z gauče a budu jen číst a koukat na seriály :D Pořád nepsokojená. A kolik návštěv se u nás doma vystřídalo, budu ráda, když pár dní nikoho neuvidím a nikdo nepřekročí můj práh. Ale ještě mám 14 dní, kdy stihnu minimálně jeden výlet a snad i něco kreativního. Pak už bude jen kreativní bakalářka a snaha se nezbláznit :)

  Mafaldin blog

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proflákat prázdniny, to neznám.
   Dřív jsem si na ně chystala přesný režim, flákací pocit jsem nesnášela... :D

   Vymazat
 5. Téda, měla jsi opravdu nabitý program :).
  Já si taky říkám, že jsem nic nestihla, ale doufám, že opak je pravdou :D.
  V blízké době napíšu o prázdninách článek.
  Přeji Ti, ať do nové práce zítra vykročíš pravou nohou. Ať tě děti nezlobí a práce se ti líbí a naplňuje tě :). Pak prosím napiš, jaké to tam je ;).
  Budeš mít i svou vlastní třídu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě o nové práci napíšu. :) Práce je nekonečný zdroj inspirace pro články. :)
   Svoji třídu bohužel mít nebudu. :(

   Vymazat
 6. Já měla letos taky hodně nabité prázdniny, skoro pořád jsem někde byla, něco dělala :) všechny tvoje články jsem během prázdnin četla a nejvíc se mi líbil tvůj výlet do Tater :) v práci přeji hodně štěstí, mě teď čekají první týdny vysokoškolského života, tak jsem na to vše zvědavá, ale zároveň se trochu bojím :D

  Lady Lenna

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, poctivá čtenářko. :)
   Ať se ti daří ve škole. :)

   Vymazat
 7. Chvilku tady nejsem a vy mi napíšete tolik komentářů! Jste úžasní. :)

  OdpovědětVymazat
 8. Moje prázdniny po skončení školy byly taky nejvýživnější, to je zajímavé. Asi si ty poslední člověk chce ještě pořádně užít, dokud může. :D Máš krásnou práci, i když bude určitě náročná. Doufám ale, že se občas se zážitky z práce podělíš, mě by to dost zajímalo. :)

  blog Days of Daysy

  OdpovědětVymazat
 9. Kdyby mi bylo devět, doufal bych, že mě přidělí do tvé třídy!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jééé, to je hezké. :) :D
   Ostatně říkali mi to i moji svěřenci na školách v přírodě.

   Vymazat
 10. V Praze určitě nikdy nebudu bydlet, má pár pěkných klidných míst, alě většina je opak.
  Já moc ráda navštěvuji různé historické slavnosti po čr.

  OdpovědětVymazat
 11. Kájo, hodně sil v nové práci :) Mně se paradoxně teď trochu uvolní. Moje 2 děti se vrací po prázdninách zpátky do školky, takže jsem celé 2 měsíce měli cesty/starání se a do toho klasiku práci :) Takže se těším na občasná kafíčka a obědy venku. Krásné dny, Iva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. :)
   No jo. Na konci školního roku slaví učitelé, na konci prázdnin rodiče... :D

   Vymazat
 12. Týjo, proti tobě jsem měla nejnudnější možné prázdniny. :D Práce, práce, žádné cestování... a pak 14 dní na Letní škole generativní gramatiky, to bylo skvělé. A teda taky jsem si domů přitáhla pěkných pár knížek, člověk se musí umět odměnit. :D Bezkonkurenčně nejlepší z nich byla Sedmá funkce jazyka.

  OdpovědětVymazat
 13. Drzim palce v nové praci. Ucit bzch si netroufla takze to obdivuju :D a taky stehovani do prahy. To je super ze se ti to takhle pekne seslo :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentáře. :) Klidně se rozpovídejte, ráda si od vás něco přečtu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kam v Praze na kávu?

Droga jménem KINEDRYL