Frýdecká x pražská MHD

Městská jako městská, řekl by si kde kdo. Jenomže ono to tak není. Mezi frýdecko-místeckou a pražskou MHD je obrovský rozdíl. A tím nenarážím a to, že ve Frýdku jezdí jenom autobusy, kdežto v Praze navíc i tramvaje a metro (a jako milý bonus přívozy a lanovka na Petřín). Zásadní rozdíl vidím především v tom, že v Pražské MHD vládne velký punk a anarchie. Obyvatelé Frýdku-Místku myslí na všechny protivné spolucestující a nepříjemné řidiče a nevěří mi, ale je to tak. Přesvědčete se.
Kterak nastoupit do vozidla

Praha: Lidi se cpou všemi dveřmi, někdy skoro i oknem. Jediné pravidlo, které je třeba dodržet, je to, že se první vystupuje a až potom nastupuje, ovšem ani toto jediné pravidlo nejsou Pražáci schopni vždy respektovat.

Frýdek: Nastupuje se výhradně předními dveřmi, přední dveře jsou určeny výhradně nástupu. Každý cestující si musí u řidiče koupit jízdenku nebo pípnout kartou.Jak způsob nástupu ovlivňuje dění v autobuse? 

Je to prosté. Zatímco ve frýdeckém autobuse se lidé pohybují uspořádaným jednosměrným pohybem, lidé do sebe nenarážejí ani se netvoří zbytečné zácpy (jedině tehdy, když nějaký tvrdohlavý a většinou objemný člověk zabere celou uličku a odmítá se posunout), v pražském autobuse je totální chaos. Šťastný ten, kdo sedí, aspoň se trošku vyhne strkanicím.

Možná by se mohlo zdát, že nástup všemi dveřmi urychlí odbavování cestujících (a možná, že v tak velkém počtu ho skutečně šetří), ale to, co se děje v autobuse, je hodně vysoká daň. Jedny dveře, druhé dveře, mezi nimi místa k sezení. Přirozeně se tam chtějí nacpat lidé z obou dveří (možná i z nějakých vzdálenějších) - co se asi může stát? Ano, vrážejí do sebe a nadavají si.

Možná by bylo rozumné nástup nějak omezit. Pohyb lidí by třeba mohlo usměrnit, kdyby nastupovali třeba jen každými druhými dveřmi. Jak to ovšem zařídit, když jezdí všelijak dlouhé autobusy s různými počty dveří? Hmmm... Asi to navždy zůstane nevyřešeno!Černým pasažérům se ve Frýdku nezadaří

Určitě se najdou agenti, kteří se do autobusu tajně vkradou zadními dveřmi. Jde to ale asi jen ve špičce, kdy je autobus nacpaný a řidič si ničeho nevšimne. Nevím ale, proč by někdo vůbec měl potřebu jezdit načerno. Město nám až do vystavění obchvatu (tzn. navždy) sponzoruje ježdění zdarma; stačí zatnout zuby, oběhnout úřad a autobusové nádraží a je hotovo. Kdo to neabsolvuje, platí za jednu jízdu deset korun, což není žádná hrůza. A pokud platit nechce, ve Frýdku-Místku není nic zas tak moc daleko, klidně může jít pěšky.

V Praze se dá jezdit načerno o sto šest. Řidič nic neodhalí a revizoři jsou k vidění jen raz za čas. Informační nálepky na autobusech o tom, že normální je zaplatit, určitě žádné černé pasažéry neodradí. A co si budeme vykládat, dostat se někam v Praze pěšky už znamená ,,trochu" větší úsilí, risk je zde asi výhodný.Jdeš ve Frýdku pozdě? Smůla, řidič odjede. 

Když se frýdecký řidič rozhodne, že na opozdilce nečeká, jednoduše zaklapne dveře a jede. Opozdilec má smůlu, musí deset nebo patnáct minut čekat na další bus (o víkendu déle, ale to opět radši dojde pěšky). Když má frýdecký řidič přátelskou chvilku, na dobíhající počká, ale neušetří si nějakou poznámku. (Jednou mě takto řidič sprdnul, že jdu pozdě, když jsem si vytiskla jízdenku v 7:01 a odjezd byl v 7:02.)

V Praze nemá řidič na nastupování žádný vliv. Cestující mu neprocházejí pod rukama, jak jsem popisovala výše, cpou se mu do vozidla, jak to jen jde. A to dokonce i tehdy, když už křičí výstražný signál a dveře se pomalu zavírají! Lidi pořád naskakují, bojují se dveřmi, aby je nezaklaply. Ty se otevřou a pokoušejí zavřít znovu. V tu chvíli využijí příležitosti další cpáči. A tak dále a tak dál. V autobuse už není skoro žádné místo, ale oni přesto naskakují. Lidi v autobuse se sardnikují víc a víc, protože by byli neradi, kdyby dveře někoho přiklaply. Kdo se do vyjíždějícícho autobusu nenacpe, musí chudák čekat celé dvě minuty na další! A to by přece byl konec světa.Pozdrav v Praze řidiče a on se bude tvářit jak kakabus. 

Nepozdrav ho ve Frýdku, a on tě pak pomluví jako nejneslušnějšího člověka na světě. Zdravit tam řidiče je naprostá samozřejmost. Mám to v sobě tak zakódované, že když občas v Praze nastoupím předními dveřmi, okamžitě řidiče pozdravím a mile se na něj usměju. (A automaticky hrabu do kapsy pro zdarmojezdilku.) Odezvy se samozřejmě nedočkám.V Praze můžeš jezdit s čím chceš. 

Na jednu stranu mi ta anarchie pražské MHD vadí, na druhou stranu má i své výhody. Ve Frýdku se platí poloviční jízdné za každé větší zavazadlo. Záleží trochu na náladě řidiče, ale svézt velký kufr zadarmo je více méně nemožné. (Ve špatné náladě jsem jednou musela zaplatit i za housle.) V Praze je to úplně fuk. Vezli jsme autobusem obrovské krabice z Jysku, stočenou matraci, sušák na prádlo. Včera jsem viděla v autobuse stromeček. Ve Frýdku by nic takového neprošlo!

Co se mi ovšem líbí nejvíc, je přeprava psů. Mám dojem, že jezdí zadarmo, ale co je hlavní, můžete s ním nastoupit, kdykoliv chcete. Ve Frýdku je (na popud protivných lidí) počet psů v autobuse omezen na jednoho. Výjimkou jsou páničci vlastnící dva psy - pak se maximální počet psů v autobuse zvedne na dva. A co se týče speciální víkendové linky jedoucí do hor: přepravování psů je zakázáno úplně.

Konečně nějaký bod pro Prahu!Jakou zkušenost s MHD máte vy?

Kája

Četli jste všechny nejnovější články?

Komentáře

 1. No, Ústí má obě formy. Když člověk jede autobusem, tak si nastoupí předními dveřmi, pípne/koupí lístek či ukáže legitku. Zatímco když se jede trolejbusem, tak tam si každý nastupuje jak chce.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak já dojíždím z vesnice do Prahy 20 minut a tím pádem potkávám obojí. V příměstském autobusu řidič mimo pásmo Prahy zadními dveřmi nikoho nepouští a pokud takového člověka vidí, hned ho sprdne a volá ho k sobě dopředu, aby si koupil jízdenku. Řidiče v pražské MHD nikdo nezdraví, to je pravda. V příměstském ale zdravím vždy a to jsem bohužel ještě skoro jediná. Rvaní se do dveří mi vadí hlavně v metru, zvlášť když je to ráno a metro jezdí každou půl minutu. I tak ty lidi rozrážejí dveře a zdržují tím celou soupravu :D

  LENN

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, v tom metru je to psycho. Hlavně když už jsou zavřené dveře a ti netrpěliví lidi je ještě mačkají, aby se otevřely. A metro troubí... Fakt hrůza, kdyby museli těch pár vteřin čekat na další...

   Vymazat
 3. F-M je fakt takové, tu v Brně je to jako v Praze :/

  OdpovědětVymazat
 4. Všechny body jsou pro Prahu. (Nejsem Pražák!)
  Milan

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentáře. :) Klidně se rozpovídejte, ráda si od vás něco přečtu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kam v Praze na kávu?

Droga jménem KINEDRYL