Advent je lepší než Vánoce

Jako malá jsem se samozřejmě nemohla Vánoc nikdy dočkat. Postupně však ztratily kouzlo a tak nějak zevšedněly. Dokonce musím říci, že samotné svátky nemám moc v lásce! Vzhledem k tomu, že mám díky ním dva týdny volno, však vůbec nebudu nadávat. Advent je však stokrát lepší, na tom se nic nemění.

Advent(s zeit) 

Advent začíná výrobou adventního věnce. Vyrábění? Zábava. Větvičky? Příjemná vůně. První zapálení svíčky? Krásný pocit, že už je "to" tady.

Svět je najednou krásnější. Lidi mi připadají veselejší a uvolněnější. Kdo ví, jestli je to pravda. Možná mám dobrou náladu jenom já a nosím z ní adventní růžové brýle. 

Během adventu chodím po trzích, nasávám vůní svařeného vína a punče, cpu se trdelníkem ( = jeden trdelník na jeden advent), koukám po stáncích a přemýšlím, co bych si koupila, kdybych neměla ty zatracené spořivé sklony. Adventní trhy miluju, i když na nich bývá příšerně hodně lidí. I z toho důvodu je mám raději za bílého dne, kdy ještě není spolučumilů tolik.

V souvislosti s tím nemůžu nezmínit adventní výlety. Poslední dva roky jsem byla originální a podívala se do Drážďan a do Salzburgu, letos se vracím ke své milované Vídni. 

O adventu peču cukroví. Pečení cukroví je něco podobného jako vyrábění a vyrábění je, jak už jsme si řekli, zábava. Jen mě trochu štve, že mám v Praze pouze dva plechy. Zdržuje mě to. Mamka je má tři, s těmi mi práce pěkně frčí. 

Během adventu všude hrajou koledy. Během adventu se na mne nikdo nedívá blbě, když si pouštím/zpívám/hraju koledy. A já považuju koledy za tu nejkrásnější hudbu, kterou kdy kdo vymyslel. 

Těším se. Nedokážu říct na co. Možná je to pozůstatek z dávných dob. 
Vánoce 

Celá rodina je pohromadě. To má být jakože klad, ale já se už na Boží hod raději seberu a uteču do čajovny, protože být s rodinou delší dobu je dost náročné. A to ani radši nemyslím na chození po návštěvách. To je, se vší úctou ke všem příbuzným, úplně na palici. 

Dostávají se dárky. To může být super, ovšem jen tehdy, když dostanete to, po čem toužíte. Horší je, když na vás pod stromkem vybafne mikrofon, přestože zrovna uvažujete, že se na kapelu vykašlete.

Rozdávají se dárky. Ráda je vymýšlím, kupuju a balím, ale když dojde na předávání, jsem vždycky nervózní a cítím se trapně. Mívám tendence vysvětlovat, proč jsem zvolila zrovna toto, čímž se ztrapním doopravdy...

Pořád se žere jenom to pitomé cukroví. Snažím se tolik nepřecpávat, ale je to těžké, když mě všichni ostatní pořád pobízejí a ještě do mě ryjou, že vůbec nejím (netrpím anorexií?). Později samozřejmě všichni nadávají, že jsou přecpaní. Ach jo.

Pořád se jenom sedí a nikdo nechce nikam jít. Rodina nikam nejde, protože jsou Vánoce, tak kam by chodili, kamarádi nejdou, protože musejí být s rodinou. (Potom si samozřejmě všichni stěžují, že jsou přesezení. Logika na entou.) 

Nechodí se do práce. To už jsem uváděla jako pozitivum, že? Ono je to sporné. První dny jsou super, pak už to ale pomalu začíná lézt na mozek. 


...myslím to samozřejmě s lehkou nadsázkou. Pravdou ovšem je, že období před Vánoci mám mnohem raději než samotné Vánoce. 

KájaKomentáře

 1. Adventní čas mám ráda. Koledy, cukroví, balení dárků..., prostě ta vůně Vánoc :). Už máme takovou tradici, že každý rok pečeme cukroví s tetou na chalupě. Peču já, ségra, taťka, teta. Teta už ví, co komu jde, takže nám to vždy přidělí :)). Moc se na to těším.
  Já jsem ráda, když se celá rodina sejde dohromady a ráda někomu předávám dárky a vidím v očích radost:)

  OdpovědětVymazat
 2. Mám ráda advent i Vánoce, ale ten čas těšení se je přeci jen o něco lepší. O Vánocích je u nás často napjatá atmosféra, tady by je kromě dětí nejradši snad nikdo ani neslavil. Tady by nejradši balili dárky do novin, nedávali výzdobu, protože nejsme křesťané, nejsme v Americe atd. Takže doma mi tu radost příbuzní spíše kazí a konkrétně na Štědrý den, jak se všichni sejdeme, je to celé takové napjaté a vůbec ne uvolněné. V tom je advent určitě lepší. S přítelem si ale svoje Vánoce uděláme vždycky pohodové. :)

  I am Lenka

  OdpovědětVymazat
 3. Vánoce nemám rád a Advent trochu ano. U nás doma jsme nikdy věnec neměli. Nikdy se tu nezapálila jediná svíčka na věnci. Adventy beru jako každý jiný normální den, ale s vyjimkou, že se vždy večer podívám na Adventní koncert, co dávají na ČT1.

  S Vánocemi tam mám podobně jako ty. Vánoce pro mne ztratily své kouzlo. Co se týče dárků, jediný kdo je v rodině balí jsem jen já. Ostatní to strkají do igelitových tašek a tím to končí. Opravdový živý stromeček jsme měli naposledy, když mi bylo tak 6 let. Jelikož jsem ho ale omylem strhnul, od té doby máme jen plastové malé stromky, které nedosahují ani polovinu výšky jako skutečný. Vánoce nemám rád, protože u nás doma se nedodržují žádné tradice. Je smutný, že je nemám rád kvůli tomu, že je nemá rád někdo jiný v rodině - tedy hlavní královna domácnosti.

  OdpovědětVymazat
 4. Letos jsem vyfasoval za nemocnou kolegyni Štědrý den noční (i 23. mám noční), silvestr denní...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš, tak předčasnou večeři stihneš.
   Silvestr je mi úplně někde... :D

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji za komentáře. :) Klidně se rozpovídejte, ráda si od vás něco přečtu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kam v Praze na kávu?

Droga jménem KINEDRYL