Otoč kelímek! Ale ne dnem vzhůru...

Dnešní článek je věnován všem, kteří si rádi kupují kávu s sebou. To, že jsou jednorázové kelímky neekologické, určitě vysvětlovat nemusím. Věřím, že spousta z vás už vlastní hrníček, který můžete používat opakovaně. No jo, ale co když ho zrovna zapomenete doma? Musíte si kvůli tomu odpustit přísun milované drogy? Pro tyto případy existuje Otoč kelímek.

Aktualizace: Dnes se jedná o REkelímek.

Můj osobní kelímek, dárek od sestry. Myslím, že mi ho vyrobili na míru! 

Se systémem vratných kelímku na nápoje s sebou jsem se poprvé setkala v kavárně Proč ne v Novém Jičíně. I když jsem si dávala kávu v klidu u stolu, nápis Otoč kelímek mě zaujal. Doma jsem hned studovala, co to je a jak to funguje. Kelímky jsou z odolného plastu. Jeden kelímek údajně nahradí až 500 jednorázových. Zničené kelímky se pak recyklují ve firmě RENOplastic


Jak to s vratnými kelímky probíhá? 

 1. Dostanete chuť na kafe. 
 2. Přijdete do kavárny, ve kterých mají otočné kelímky. Takových podniků je v celé republice přes 300. Kde všude Otoč kelímek najdete, zjistíte v mapě
 3. Objednáte si kávu (případně jiný nápoj) a upozorníte, že ho chcete do vratného kelímku, protože svůj vlastní bohužel nemáte u sebe a zatěžovat planetu jednorázovými nehodláte. 
 4. Zaplatíte za nápoj a přidáte 50 Kč jako zálohu na kelímek
 5. Vyjdete z kavárny a budete pokračovat tam, kam jste měli namířeno. Mezitím budete pít kafe. 
 6. Až kávu vypijete, kelímek nevyhodite do koše, ale schováte do tašky. 
 7. Kdykoliv se vám to bude hodit, přijdete znovu do kavárny a kelímek vrátíte. Buď si rovnou půjčite nový, nebo si necháte vyplatit padesát korun.

Kelímkové otázky a odpovědi 


Musím kelímek vrátit tam, kde jsem si ho půjčil? 
Ne. Vrátit ho můžeš v každém podniku, kde systém vratných kelímků funguje. 

Mám kelímek umýt? 
Jestli se ti doma zastaví na delší dobu, tak to celkem doporučuju, ale není to podmínka. Klidně ho vrať špinavý, až se budeš vracet domů. Nikdo se na tebe zlobit nebude. 

Když kelímek nevrátím hned, přijde mi upomínka jako z knihovny? 
Ne, půjčený kelímek si nikdo neeviduje. Vrať ho, až budeš mít čas. Když ho náhodou ztratíš nebo zničíš, nic se nestane, jen navždycky přijdeš o svých padesát korun. 

Můžu mít půjčených více kelímků najednou? 
Samozřejmě. Pokud jsi hlava děravá a kelímky stále zapomínáš doma, můžeš si půjčovat další a další. Počítej ale s tím, že za každý zaplatíš další zálohu. Až si jednou vzpomeneš a všechny kelímky přineseš do kavárny, dostaneš za ně slušný obnos. Jen doufej, že obsluha bude mít tolik peněz u sebe. :-) 

Co mám dělat, když chci kelímky prosadit ve své oblíbené kavárně? 
Stránky nabádají, ať o své oblíbené kavárně/čajovně/atd. napíšete provozovatelům otočných kelímků. Oni pak tvůj oblíbený podnik zkontaktují a pokusí se s ním domluvit na spolupráci. 
Co na to říkáte? Podle mne jsou vratné kelímky fajn. Doufám, že se co nejvíce rozšíří. 

Kája

Komentáře

 1. Určitě je to fajn nápad.

  Já bych byl třeba pro, abychom se vrátili k nápojům ve skle v obchodech. Jiní navrhují zálohované PETky, ale to se mi tolik nelíbí...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Petka je praktičtější. Ale třeba je to jen o lidské lenosti.
   Záloha na láhev má smysl, aspoň se jich víc dostane na recyklaci a neskončí ve směsném odpadu. Stejně tak zálohy na plechovky jsou fajn.

   Vymazat
 2. To je super projekt! Jsem nadšená, že na tomhle principu fungují celé brněnské vánoční trhy (všechny punče, svařáky atakdál do zálohovaného kelímku), takže tohle je další prima krok, podobně jako Rekrabička. Osobně bych uvítala, kdyby se tím inspirovaly i supermarkety, protože nakoupit bezobalově mimo bezobalové obchody (které nejsou úplně nejlevnější a hlavně často zavírají v době, kdy jdu teprve z práce) se moc nedá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Se supermarkety je to šílené. Aspoň že tu okurku už prodávají bez igelitu.

   Vymazat
 3. To je super nápad! Věděla jsem o vratných kelímcích na pivo, ale na kafe ne. Ale bohužel je nemohu použít, jelikož ani jeden nápoj nepiju :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můžeš si "s sebou" objednat i čaj nebo třeba kakao. ;)

   Vymazat
 4. O tom jsem už četla, je to určitě dobrý nápad, ale takových kelímků se zálohou mám doma už tolik, že si radši budu tahat na kafe jeden jediný a svůj :) Ale určitě jsem pro jakékoli šetření přírody!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nosit svůj je určitě nejlepší, ale když třeba zapomeneš, je zalohovaný kelímek dobrá náhrada. Snad se rozšíří i do dalších kaváren. (Zrovna v Cafe Inn, kde jsme byly, otočné kelímky mají ;). )

   Vymazat
 5. To je super myšlenka. :) Akorát, já nevím, já bych měla takový divný pocit.. Že už ho měl někdo přede mnou. :D Vím, že nádobí v kavárnách a v restauracích už taky někdo měl, ale tohle je kelímek! :D :D Mám to prostě špatně v hlavě. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to kvalitní plast, umyje se stejně dobře jako hrnek. ;) Není to jako obyč kelímek z automatu. Ale chápu, že tě to odrazuje, taky mám k mnoha věcem neymslný odpor. :D

   Vymazat
 6. Také jsem tenhle projekt už viděla a podle mě je super! Mě, jako kávoholika, nejvíc rozčílí, když si dám kávu na místě(!) a přesto mi ji nalijí do jednorázového plastu.. Sice je pravda, že jsem si kávu s sebou již dlouho nedala, ale je fajn mít tu možnost bez dopadu na životní prostředí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je teda protivné. Nejen, že zbytečně vyhodíš kelímek, ale ani si tolik neužiješ chuť, z hrnku je to přece lepší. :-/ Ještě že se mi to moc nestává.

   Vymazat

Okomentovat

Všem děkuji za komentáře. Nebojte se rozepsat.