Ještě jednou Finsko: Poznatky nejen z Airbnb

Dovolená ve Finsku byla skvělá. Viděla jsem svou zemi zaslíbenou a zažila dosud nezažité. Zajímá vás, odkud jsme měli letenky a kde jsme se ubytovali? Chcete vědět, jak se sdílí jedna kuchyně a koupelna s cizinci z celého světa? Článek vás vědomostně připraví na váš výlet do Helsinek.
Letenky
V dubnu jsem se nezávazně jsem se dívala, na kolik vychází let do Helsinek.
Ani ve snu by mě nenapadlo, že tam doopravdy poletím.

Cena mě mile překvapila. Některé termíny vycházely mnohem levněji, než jsem čekala.
Cesta tam i zpátky pro dvě osoby stála něco málo přes sedm tisíc.

Bez přemýšlení jsem letenky rezervovala.

Četli jste článek o tom, jak jsem panikařila na letišti? Ne? Rychle to napravte: Vykulená cestovatelka se raduje: Filánže stačily! Ubytování 

Poslední dobou cestuju docela často. Abych jednou mohla žít ve vysněném domě v Beskydech, přešla jsme z booking.com na úspornější Airbnb.

Našla jsem pokoj ve starém domě na okraji Helsinek. Místo pěkné a klidné, dům trochu chaotický, ale nemám si na co stěžovat. (Zájemci se mohou podívat na profil našeho hostitele a prohlédnout si všechny pokoje a "pokoje", které turistům nabízí.)

Po přičtení poplatku za úklid a bůh ví čeho ještě mě bydlení vyšlo podobně jako letenky.Helsinky, Velké Helsinky, Region hlavního města... Čert aby se v tom vyznal!

Myslíte si, že jsme letadlem přistáli v Helsinkách? Bacha na to, město, ve kterém se nachází hlavní helsinské letiště, se jmenuje Vantaa. K Helsinkám přímo nepatří, ale spolu s městy Espoo a Kauniainen tvoří Velké Helsinky. Když přidáme ještě dalších pár okolních měst, dostaneme Region hlavního města.

Pohybovat se po Velkých Helsinkách není žádný problém, všude jezdí autobusy a regionální vlaky (zastavují cca co dvě minuty na každém větším rohu).

Pokud se pohybujete v rámci jednoho pásma, zaplatíte 2,20 EUR za osmdesát minut jízdy.
Jedno pásmo = jedno město, tj. pouze Helsinky, pouze Vantaa apod.

Jestli jedete přes více pásem, musíte si pořídit jízdenku tomu určenou, a to za dvojnásobnou cenu. Existují také jízdenky na Region hlavního města, stejně tak si můžete koupit jízdenku na celý den, týden atd.

Trasy a jízdenky za mne řešila HSL - Tickets, route planner and information. Je šikovná jako Idos, Můj vlak a Mapy dohromady!


Bohužel jsem aplikaci začala poslouchat až druhý den.
Přiznám se ke zlému činu - z letiště jsme jeli napůl na černo. Měla jsem jízdenky jenom do regionu Helsinky... 😇

Víckrát jsem si to nedovolila. Revizoři se neflákají a prý mohou dát pokutu 80 euro.
Zastávky autobusů jsou na znamení

Přišli jsme na to vlastní zkušeností. Naštěstí to nevadilo, protože:
  1. Zastávky jsou kousíček od sebe 
  2. Vystoupili jsme přímo u obchodu. Nákup jsme plánovali ještě ten večer, tak jsme to aspoň vyřídili hned. 

Zastávky na znamení jsou rozumné řešení. Můžou být od sebe vzdáleny na dohled, takže je všichni mají po ruce, na druhou stranu nikdy autobus nestojí jen tak pro nic za nic. 


Aby byla poznámka o první cestě autobusem úplná, dodám ještě, že jsme nejdříve vyrazili autobusem do opačného směru... Šok z ubytování


Podle instrukcí jsme měli bezstarostně vstoupit do domu.  Než jsme tak učinili, chvíli jsme váhali.

Dům vypadal opuštěně.

Náš pokoj se jmenoval Ralf a byl umístěn nahoře. Šli jsme se tam  podívat.
Ze dveří se na nás smál nějaký kluk.

Řekl, že tam bydlí od včerejška a že jsou v pokoji ještě dvě postele, takže asi máme bydlet s ním.

COŽE?

K velké úlevě se ukázalo, že to byl omyl.
Peruánec měl bydlet v jiném pokoji ve spodním patře. Dostal špatné instrukce.

Zase nový gáj! 

Dům pod náporem turistů praskal ve švech. Hostitelům to působilo trochu zmatky.

Doma jsme byli jenom my, když přijela nějaká Francouzka. Tvrdila, že má bydlet v pokoji Siru. Zdálo se nám to divné. Do Siru jsme přece před pár dny odstěhovali Peruánce. Brzo vyšlo najevo, že za to opět můžou špatné informace. Pro Francouzku byl ve skutečnosti nachystaný jiný pokoj.


Předposlední den dovolené jsem se vypařila z kuchyně, společnost mě už unavovala a vlastně i celkem nudila, protože jsem nikomu téměř nic nerozuměla. Těšila jsem se na knížku.

Otevřu dveře od pokoje a... na posteli rozvaluje nějaký kluk!
Zkoušela jsem mu vysvětlit, že je to určitě omyl, ale nenapadala mě správná slova. Raději jsem utekla zpátky dolů. Zapeklitá situace se vyřešila až po příjezdu hostitelky.Kolik to stojí? 

Nejednou jsem slyšela, že je ve Finsku draho.  Ve skutečnosti to není tak horké.

Hodně peněz zaplatíte za ubytování, alkohol, oběd v restauraci (20 EUR za obyčejné menu), ovoce a zeleninu. Všechno ostatní je v pohodě. Některé věci z Lidlu stojí dokonce úplně stejně jako u nás.

Kávu jsem pila za dvě až tři eura, levněji než ve Vídni a ve Švýcarsku.

Když už vzpomínám na Švýcarsko, musím upozornit na cenu dopravy. Ve Švýcarsku je tak příšerně drahá, že dokonce i pro Švýcary je výhodnější jezdit autem. (To vím přímo od Švýcarky, není to můj výmysl.) Ve Finsku se jízdenek nezaleknete.

Pro představu: Z Helsinek do Lahti je to něco přes sto kilometrů. Za zpáteční jízdenku pro dvě osoby jsem platila 26 EUR, vychází to tedy 6.5 EUR za jednu jízdu. Dělá to nějakých 170 korun. Pohoda, ne?

A to je o Finsku všechno.

Je možné, že příští týden přijdu ještě s nějakým poznatkem. Čekejte ho případně na FB.
Ubytovávali jste se někdy přes Airbnb? Jaké to bylo? 
Máte rádi létání? 


Kája 
Finsko 2018 Komentáře

  1. Teda, tolik zážitků :). Kdyby byl v mém pokoji nějaký náhodný kluk, tak bych se asi taky vcelku divila :D. Já jsem ještě nikdy neletěla, ale chtěla bych si to někdy zkusit :). Kolik bývá se Finsku v létě stupňů?

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentáře. :) Klidně se rozpovídejte, ráda si od vás něco přečtu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kam v Praze na kávu?

Droga jménem KINEDRYL