Ještě jednou Finsko: Poznatky nejen z Airbnb

Dovolená ve Finsku byla skvělá. Viděla jsem svou zemi zaslíbenou a zažila dosud nezažité. Zajímá vás, odkud jsme měli letenky a kde jsme se ubytovali? Chcete vědět, jak se sdílí jedna kuchyně a koupelna s cizinci z celého světa? Článek vás vědomostně připraví na váš výlet do Helsinek.
Letenky
V dubnu jsem se nezávazně jsem se dívala, na kolik vychází let do Helsinek.
Ani ve snu by mě nenapadlo, že tam doopravdy poletím.

Cena mě mile překvapila. Některé termíny vycházely mnohem levněji, než jsem čekala.
Cesta tam i zpátky pro dvě osoby stála něco málo přes sedm tisíc.

Bez přemýšlení jsem letenky rezervovala.
Ubytování 

Poslední dobou cestuju docela často. Abych jednou mohla žít ve vysněném domě v Beskydech, přešla jsme z booking.com na úspornější Airbnb.

Našla jsem pokoj ve starém domě na okraji Helsinek. Místo pěkné a klidné, dům trochu chaotický, ale nemám si na co stěžovat.  Po přičtení poplatku za úklid a bůh ví čeho ještě mě bydlení vyšlo podobně jako letenky.Helsinky, Velké Helsinky, Region hlavního města... Čert aby se v tom vyznal!

Myslíte si, že jsme letadlem přistáli v Helsinkách? Bacha na to, město, ve kterém se nachází hlavní helsinské letiště, se jmenuje Vantaa. K Helsinkám přímo nepatří, ale spolu s městy Espoo a Kauniainen tvoří Velké Helsinky. Když přidáme ještě dalších pár okolních měst, dostaneme Region hlavního města.

Pohybovat se po Velkých Helsinkách není žádný problém, všude jezdí autobusy a regionální vlaky (zastavují cca co dvě minuty na každém větším rohu).

Pokud se pohybujete v rámci jednoho pásma, zaplatíte 2,20 EUR za osmdesát minut jízdy.
Jedno pásmo = jedno město, tj. pouze Helsinky, pouze Vantaa apod.

Jestli jedete přes více pásem, musíte si pořídit jízdenku tomu určenou, a to za dvojnásobnou cenu. Existují také jízdenky na Region hlavního města, stejně tak si můžete koupit jízdenku na celý den, týden atd.

Trasy a jízdenky za mne řešila HSL - Tickets, route planner and information. Je šikovná jako Idos, Můj vlak a Mapy dohromady!


Bohužel jsem aplikaci začala poslouchat až druhý den.
Přiznám se ke zlému činu - z letiště jsme jeli napůl na černo. Měla jsem jízdenky jenom do regionu Helsinky... 😇

Víckrát jsem si to nedovolila. Revizoři se neflákají a prý mohou dát pokutu 80 euro.
Zastávky autobusů jsou na znamení

Přišli jsme na to vlastní zkušeností. Naštěstí to nevadilo, protože:
  1. Zastávky jsou kousíček od sebe 
  2. Vystoupili jsme přímo u obchodu. Nákup jsme plánovali ještě ten večer, tak jsme to aspoň vyřídili hned. 

Zastávky na znamení jsou rozumné řešení. Můžou být od sebe vzdáleny na dohled, takže je všichni mají po ruce, na druhou stranu nikdy autobus nestojí jen tak pro nic za nic. 


Aby byla poznámka o první cestě autobusem úplná, dodám ještě, že jsme nejdříve vyrazili autobusem do opačného směru... Kolik to stojí? 

Nejednou jsem slyšela, že je ve Finsku draho.  Ve skutečnosti to není tak horké.

Hodně peněz zaplatíte za ubytování, alkohol, oběd v restauraci (20 EUR za obyčejné menu), ovoce a zeleninu. Všechno ostatní je v pohodě. Některé věci z Lidlu stojí dokonce úplně stejně jako u nás.

Kávu jsem pila za dvě až tři eura, levněji než ve Vídni a ve Švýcarsku.

Když už vzpomínám na Švýcarsko, musím upozornit na cenu dopravy. Ve Švýcarsku je tak příšerně drahá, že dokonce i pro Švýcary je výhodnější jezdit autem. (To vím přímo od Švýcarky, není to můj výmysl.) Ve Finsku se jízdenek nezaleknete.

Pro představu: Z Helsinek do Lahti je to něco přes sto kilometrů. Za zpáteční jízdenku pro dvě osoby jsem platila 26 EUR, vychází to tedy 6.5 EUR za jednu jízdu. Dělá to nějakých 170 korun. Pohoda, ne?

A to je o Finsku všechno.

Je možné, že příští týden přijdu ještě s nějakým poznatkem. Čekejte ho případně na FB.
Ubytovávali jste se někdy přes Airbnb? Jaké to bylo? 
Máte rádi létání? 


Kája 
Finsko 2018 Komentáře

  1. Teda, tolik zážitků :). Kdyby byl v mém pokoji nějaký náhodný kluk, tak bych se asi taky vcelku divila :D. Já jsem ještě nikdy neletěla, ale chtěla bych si to někdy zkusit :). Kolik bývá se Finsku v létě stupňů?

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Všem děkuji za komentáře. Nebojte se rozepsat.