Jak se připravit k maturitní zkoušce

Jelikož mám již maturitní zkoušku za sebou, mohla bych se přidat k zástupu úspěšných absolventů středních škol a hlásat, že maturita je fraška, kterou zvládne každý blbec. Mám však čerstvě v paměti, jak tyto kecy dokáží maturanty naštvat. Proto jsem se rozhodla jít proti davu. Místo prudění mladších ročníků sepíšu rady, jak se na zkoušku dospělosti připravit!Rada první: Maturitní otázky si připravte s předstihem.

Materiály si začněte dávat dohromady už v předmaturitním ročníku. Ještě se nic nemusíte učit, ale je dobré mít všechno pohromadě. Tak třeba já jsem první otázku do společenských věd vypracovala v únoru, tedy rok a dva měsíce před maturitou. Následovala i druhá a třetí. Přes léto jsem nelenošila a otázky téměř dokončila! Měla jsem ze sebe velice dobrý pocit. Udělejte to jako já. Připravte se předem...

...a pak se v říjnu maturitního ročníku rozhodněte, že z vypracovaného předmětu maturovat nechcete.


Rada druhá: Knihy načtěte včas!

Nejlepší je povinnou literaturu číst v průběhu studia. Připadá mi až nereálné, aby byl někdo schopen přečíst všech dvacet knih během několika měsíců před maturitou. Začněte tedy co nejdřív...

...pak můžete litovat, že češtinářka nakonec vaše knihy neumístila na seznam (tak jako já a můj milovaný Oliver Twist). Pokud jste čtenáři, tak navíc maturitní četbu zaplácáte spoustou dalších knih, pokud možno od stejných autorů či podobné tématiky, takže se vám ve výsledku aspoň bude co plést.


Rada třetí: Upište se Matice mailem.

Matika mailem je výborná služba (nejen) pro studenty, kteří se rozhodli absolvovat státní maturitní zkoušku z matematiky. Běžte na stránku www.matikamailem.cz a vyplňte krátký formulář. Gratuluji! Nyní vám budou pravidelně chodit na mail úlohy! Každá zpráva je podepsaná jakýmsi tajemným Jirkou. Zpočátku se z jeho milostných zpráv radujete, brzy vás však začnou otravovat a nakonec budete mít sto chutí chudáka zamilovaného Jirku udat za narušování soukromí. Na podzim totiž úlohy chodí dvakrát týdně, interval se však postupně zkracuje a než se nadějete, máte nového maila každý den.

Mimochodem, autoři Matiky mailem doporučují úlohy řešit v den, kdy přijdou. Já je řešila tak nějak nárazově, když mě zrovna přepadla chuť. Nikdy dřív jsem neměla ve schránce tolik nepřečtených e-mailů!


Rada čtvrtá: Onemocněte lehkým zápalem plic.

Nebudete muset chodit do školy, nebudete muset chodit pro rohlíky, nebudete muset chodit nikam. Naopak vám bude nakázáno sedět doma a pokud možno ležet v posteli, což začne být brzo otrava, jelikož při slabé zápalu zas člověku není tak úplně špatně. Volné dny vás donutí vytáhnout nějaké to učení a šprtat se. A víte, jak je fajn se na konci ledna chlubit, že už jeden předmět umíte?


Rada pátá: Obstarejte si drogy.

Čokoláda, zelený čaj, mátový čaj, magnesium. Vše si nakupte, užívejte a hlavně věřte, že vám to pomůže.


Rada šestá: A víte co? Řekněme si něco úplně vážně!

  • Skutečně je lepší začít dřív. Nemusíte se pak stresovat, až se toho na vás bude valit hodně. ZSV jsem skutečně měla téměř hotové ještě před nástupem do šestého ročníku. Nakonec jsem z něj skutečně nematurovala, šla jsem radši na němčinu. Vy jste možná rozhodnější a nestane se vám to. Navíc, pokud nejste na gymplu, nemáte s volbou předmětů takové starosti...
  • I s učením je lepší začít dřív. I kdybyste měli polovinu zapomenout, znovu se to bude učit lépe. Navíc se určitě lépe učí bez stresu, když nemyslíte na to, že do konce týdne musíte zvládnout ještě třicet dalších otázek.
  • Strašně moc opakujte. Pořád, pořád, pořád. Nudíte se na zastávce? Zkuste si jen tak projet nějakou otázku. Naberete tak jistotu.
  • Pořiďte si zvýrazňovače. Nevěřila jsem jim, ale brzy jsem přišla na to, že se z barevné stránky učí lépe. A tak se z toho stala mánie, místo zvýrazňování důležitých informací jsem si vybarvovala skoro všechna slova. Líbilo se mi, když stránka hrála všema barvama!
  • Nezanedbávejte koníčky. Věnujte se jim spíš ještě víc. Hlava si potřebuje odpočinout. Byla jsem před maturitou hodně moc aktivní. Že nemáte čas? Houby. Jen si ho musíte udělat. Naplánovat si den. A při učení se doopravdy učit, neodepisovat při tom kamarádům na facebook, házet psovi míček a vařit oběd.
  • Vytvořte si na sebe vzdělávací systém. Víte jak. Teď se mi nechce, udělám to potom...no, nic se nestane, když to odložím na večer... apod. To musí přestat! Dejte si nějaké podmínky. Já si systém vkládám do všeho, co chci nebo musím podniknout. Největší učební plány jsem měla v tzv. ,,učící dny" - neměla jsem kam jít apod., proto jsem se učila třeba celý den. Jasně jsem měla určenou dobu na oběd, procházku, uvaření čaje. A hlavně jsem dodržovala třicet minut učení a dvacet minut přestávky. I když jsem byla rozjetá a učilo se mi dobře, po třiceti minutách jsem vždycky přestala. Nikdy jsem se tak nedostala do stádia ,,mně už se vůbec nechce, hlava nic nebere".
  • Nestresujte se. Je to jen maturita. V září jsou náhradní termíny. A stejně, kdo se připravuje, ten proleze i kdyby nechtěl. Bojte se maximálně té pitomé státní matematiky.


Kája
Komentáře