Pozor! Jsem šílená sběratelka turistických známek

Koupila jsem si nejnovější poklad, výroční TZ z našeho města. Hrdě jsem ji pověsila na nástěnku a v tu chvíli mi to došlo: Vždyť já jsem ještě známkám nevěnovala článek na blogu!Turistické známky jsou malé dřevěné důkazy, že jste navštívili místo, které daná známka zobrazuje.

Vyrábějí se v Rýmařově, což je malé město v blízkosti Jeseníků a pro mne taková Mekka. Hodně jsem toužila se tam podívat, brala jsem to dokonce jako povinnost každého sběratele a každé sběratelky. Dostala jsem se tam už dvakrát, i když ani jednou pěšky. Přirozeně jsem si koupila tamější TZ (a našla hromadu obrovských kaštanů, doporučuji podzimní procházku kolem nádraží.).

Na každé známce je obrázek, název místa a číslo.

Pro sběratelé funguje obsáhlý eshop, ve kterém se dají koupit všelijaké vychytávky usnadňující skladování známek (např. moje nástěnka) nebo věcičky označující pravého sběratele (např. moje tričko).

Známek už existuje cela hromada. Abychom se v nich lépe orientovali, vychází každý rok aktualizovaná mapa. TZ se rozšířily i do zahraničí, ještě se mi však nepovedly koupit jinde než na Slovensku.

Kromě klasických místních známek existují i výroční, vztahující se vždy k nějaké významné události. Prodává se pouze daný rok. Vlastním zatím jen jednu. Tu naši, 750 let Frýdku-Místku, o které jsem mluvila na začátku.Můj nejnovější přírůstek do sbírkySbírka :) Šílená sběratelka


Sbírat jsem začala v devíti letech. První vlaštovka však přiletěla  už o rok dřív na školním výletě. Chtěla jsem si odvézt nějaký suvenýr, na pěkné dřevěné kolečko mi ale nezbyly peníze, protože jsem si koupila tatranku, a tak jsem se musela spokojit s pohledem.

Celý rok jsem pak na kolečko nemyslela, dokud jsem se na místě neocitla s rodiči. Taťka mi ho koupil. Zjistili jsme, že jich existuje mnohem víc... a tak se nějak rozjela moje sběratelská mánie.

Mám jich celkem 107.
Nejvíce jsem jich nasbírala v roce 2007 (18).

Teď sbírám pomalu. Je to těžké, dlouho jsem neměla parťáka na výlety, teď když ho mám, chodím hlavně po horách, kde mnohdy není ani chata, natož TZ. Tam, kde se TZ prodává, jsem zase v minulosti byla.  Nová města také příliš nenavštěvuji...

Kdybych se o sbírání víc snažila a jezdila úmyslně tam, kde mám šanci na úlovek, měla bych jich mnohem mnohem víc. Zkazila bych si tím však kouzlo známek. Má to přece být především hmotná vzpomínka, ne těžce sehnaný předmět.

Znáte TZ? Najde se tady nějaký jiný sběratel? Nebo sbíráte něco jiného?
KájaP.S. Na začátku jsem vám trochu kecala. V minulosti již článek o TZ na blogu byl. Je to ovšem tolik let zpátky, že si to už stejně nikdo nepamatuje a navíc... no, určitě byste se jim taky zrovna nechlubili. 


:)

Komentáře

 1. Pěkná sbírka. Když jsem byla malá, také jsme známky sbírali, ale ty po četných stěhováních skončily bohové-ví-kde. Teď už známky nesbírám, ale stejně po nich vždycky pokukuju, je to dobrý sběratelský předmět :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pch, no to bych teda nedovolila, aby se mi ztratily!
   Hlavně když se zamyslím, kolik je v tom peněz... :D

   Vymazat
 2. Pěkná sbírka.Já známky nesbírám, ale vnoučata mají ve verandě nástěnku a známek dost přibývá. Jsem líná se jít podívat po schodech dolů, abych je spočítala a napsal Ti kolik jich mají. Tak někdy příště. Lydie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Joo, to chápu.
   Mně se kolikrát nechce podívat se na něco, co je ve stejné místnosti jako já... :D Třeba číslo od platební karty jsem se už naučila radši nazpaměť, často si totiž kupuju přes internet jízdenky a nikdy se mi nechtělo zvedat se a hledat peněženku... :D

   Vymazat
 3. Páni, ty jsi sběratel :D
  Já jich doma mám tak maximálně 5 :)

  www.ftcfblog.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem především výletník. :) To se mi sbírá jedna báseň, když pořád někam jezdím. :)

   Vymazat
 4. Wau, tých teda je. Ja som v podstate ani o turistických známkach nepočula, len o poštovných. Tie som zbierala, keď som bola malá. Alebo teda, mala som po babke zbierku a doplnila som do nej možno 5 ďalších. :D Avšak tieto turistické musia byť krásnou spomienkou, predsa len je to niečo iné ako klasické pohľadnice či magnetky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No ty jsi ale sběratelka. :) :D
   Máš pravdu. Obrázek si můžu kdykoliv najít na internetu, turistickou známku ne, musím si ji přivést z daného místa. Navíc pěkně voní. Je to prostě nejlepší suvenýr! :)

   Vymazat
 5. Já nemám žádnou známku, ale za to mám skoro tisíc pohledů. Pár lidí, co sbírají turistické známky, znám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pohledy taky aktivně nakupuju. Dokonce jsem se už donutila zařadit si je do fotoalb, takže v nich mám pořádek! :D

   Vymazat
 6. Já sbírám pohledy, mohly bychom to dát dohromady. :D A počítaly by se i známky, které by ti někdo přivezl?
  (Mimochodem: díky za nakopnutí, článek o pohledech jsem chtěla napsat už dááávno. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musím se přiznat, že třeba v Žilině jsem nebyla, přesto známku mám. Takže se asi počítají.
   Na druhou stranu mi hodně známek chybí, prodejní místo bylo třeba zavřené nebo zrovna známky neměli, tak se to nějak kompenzuje... :D

   Vymazat
 7. Další šílenec! :D Nice to meet you. :D Já teda ještě nemám takovou sbírku, protože se většinou tím místem nechám tak unést, že na známku zapomenu. :D Ale pomalu roste.
  -Jsem Denii-

  OdpovědětVymazat
 8. Máš krásnou sbírku. Já mám osobně pouze 12 let ale turistické známky jsou má srdeční záležitost. Momentálně jich mám 439 na čtyřech nástěnkách na TZ. Kamkoli kam jedeme mám vždy jasný plán které TZ sehnat. Doufám že i ty jednou dosáhneš tak vysokých čísel ;-) Sbírání zdar!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane jo,tak to jsi super sběratel. :-) Já jsem se zastavila asi na 150. Letos už je nekupuju, nechci investovat peníze do věcí, které pak doma "překážejí". Radši si za pár korun koupím pohled do alba. :-) Pořád si ale myslím, že jsou TZ krásné suvenýry. Držím ti palce v dalším lovu.

   Vymazat
 9. Ahojky, koukám že ti sem píší skoro samý nezběratelé :D Já jich mám něco kolem 1200, je pravda, že některé jsem vyměnil za duplikáty a je také pravda, že dovolenou vybírám podle oblastí, kde je nejvíc známek. Též dost často jezdím na kole, tak mám třeba vysbírány známky z cesty z Olomouce do Rumburka, kterou jsem jel 4 dny. Mám posbíranou skoro celou Hanou, Šluknovský výběžek, Prahu, od Černošic po Příbram, Mikulovsko, Český ráj - ačkoliv tam mi teď přibili.
  Pokaždé když si třídím a nebo doplňuji znova a znova svojí sbírku, vzpomenu si na místa kde jsem byl a jaký příběh se k nim váže. Největší zážitek snad byl z Rychnova nad Nisou No. 1653 - Rychnov u Jablonce nad Nisou železniční viadukt, prodávají ji na nádraží a my jsme tam přijeli autem. Nesměle jsme se zeptali paní nádražačky, kde že ten viadukt vlastně mají. Ta na nás vykulila oči a pravila, jestli si z ní děláme srandu, že stačí jen vyjít na peron a vážně. Po pravé straně jsme viděli celý ten skvost. A takových zážitků je povícero.
  Takže ti přeji víc dřevěných vypalovaných koleček a ještě víc sběratelských zážitků z cest.
  Petr

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No teda, to je číslo! Na to už muselo padnout peněž... :-D

   Vymazat

Okomentovat

Všem děkuji za komentáře. Nebojte se rozepsat.