Nástup do školky je pro dítě náročné, ale pro rodiče je to ještě těžší. Aspoň v mém případě to tak bylo. Syn před měsícem nastoupil do miniškolky s Montessori pedagogikou. Chodí tam dvakrát týdně a zdá se, že rád. Za to já pořád bojuju s tím, že jsem krutá ženská, která své dítě jen tak odložila.
Největší odborníci na děti jsou ti, kteří žádné nemají.
Když jsem byla ještě mladá, připadalo mi kruté posílat do instituce děti mladší tří let. Postupně jsem negativní názor zúžila na dvouleté děti v klasické školce, kde je velký kolektiv a náročný program.
Když měl syn necelý rok, pátrala jsem po batolecích programech a narazila na miniškolku, která je součástí mateřské školy s Montessori pedagogikou. Miniškolka je určena dvouletým dětem. Je jim přizpůsobeno prostředí i režim dne.
V prostorách školky probíhají kurzy hudební školy Yamahy. Kdo mě sleduje, ví, že jsme do nich začali před rokem chodit. Socializovali jsme se s ostatními rodiči a dětmi a seznamovali se se školkou. Já jsem pomalu přicházela na chuť Montessori přístupu a sledovala, jak synáčkovi prospívá kolektiv. Napadlo mě, že by mohl další rok chodit do miniškolky.
Výhody:
- Ve školce udělá synáček větší pokroky než doma. Třeba se i rozmluví!
- Získám čas se věnovat se škole a práci.
- Zatím bude chodit dvakrát týdně. Až bude muset chodit každý den, nebude to pro něj takový šok, jako kdyby byl do té doby pořád se mnou.
- Podobně potrénuje i imunitu.
Náš Kulíšek se rozmluvil i bez školky. Vypadá to, že v tomhle věku občas dělají skokové pokroky. Když to vyhovuje Tobě i jemu, tak proč si dělat výčitky. Aspoň stíháš i jiné věci, třeba studovat. A malý si postupně zvyká.
OdpovědětVymazatVím, že by to šlo i bez školky, ale určitě měla velký vliv. A hrozně mě baví, jak teď papouškuje.
VymazatU nás taky :-)
VymazatV tomhle ti to atmosféra v české společnosti dělá ohromně těžké. Zatímco tady v Austrálii je naprosto běžné, že třeba už roční děti jdou do tzv. day care a rodič, který se do té doby o dítě staral, se vrací minimálně částečně do práce, u nás je pořád hodně zažitý přístup, že dítě do tří let má být s mámou doma. Ale přitom to vůbec není přirozený model (čímž se většinou obhájci ohánějí) - normální je, že dítě je v kontaktu s mladšími i staršími dětmi, od starších se přirozeně učí a v kontaktu s mladšími se zase učí empatii... takže chápu, že je to těžké, ale výčitky opravdu nejsou třeba!
OdpovědětVymazatAsi jo. Taky je problém, že je zařízení pro batolata málo a je v nich drahé "školné".
VymazatA máš pravdu, dítě doma jen s rodiči není přirozený stav, dřív se o děti starala široká rodina a dětí bylo víc.
Myslím, že hlavně záleží na dítěti, jaké je. Extrovertní tam bude šťastné, introvertní trpět. Takže pokud se tam dítěti líbí, není proč mít výčitky.
OdpovědětVymazatProč by mělo introvertní dítě trpět? Synáček je introvert po mamince, líbí se mu tam, a já jsem školku milovala taky.
VymazatJsem také introvert a školka pro mě byla utrpení. Nucení do kolektivních her apod. bylo pro mě hrozné.
VymazatNo jo, ale neplatí to o introvertech obecně.
VymazatIntrovert si může vytvořit svůj vlastní svět a cítit se dobře i mezi lidmi. Vlastně se chodím do společnosti bavit úplně jiným způsobem než jiní. Pozoruju, přemýšlím, ale nemluvím, a mnohdy mě ani úplně nezajímá, co se zrovna probírá.
Naopak kdejaké extrovertní dítě by mohlo mít s nástupem do školky problém.
Kája
Tenhle přístup je mi velmi blízký. Ráda bych se vrátila do práce dříve než ve 3-4 letech věku dítěte (protože ne každého tříleťáka do školky opravdu vezmou). Nedokážu si představit mít dvě tři děti za sebou a být doma třeba 10 let, vždyť to už se pak ani není kam vracet. Miniškolka, jakmile je dítko připravené, péče širší rodiny a částečný úvazek mi přijdou jako dobrý kompromis.
OdpovědětVymazatBýt doma 10 let, brrr,
VymazatNa druhou stranu by se mi nechtělo jít po mateřské třeba na dva roky do práce a pak znovu zůstávat doma s dalším dítětem. Chtěla bych to spojit.
Tak uvidíme.
Jasně, tak když na mateřské studuješ, je to jiná situace. Já si třeba nedokážu představit, že bych tak dlouhou dobu neřešila nic než děti. Myslím, že částečný úvazek, práce nebo jiná forma vzdělávání jsou potřeba, aby hlava úplně nevypadla ze cviku.
Vymazat