Těžkosti mamutího bytí aneb Mamut (nejen) na borůvkách

Výzva Desítka švihlých témat od Ash mi nahrála zajímavé téma Mamut na borůvkách. Nějak se mi to nepozdávalo. Copak obrovský mamut může sbírat něco tak maličkého, jako jsou borůvky? Vždyť je z mamutí výšky nemůže vidět! Přemýšlela jsem dál a zjistila jsem, že být obrovský není žádná výhra. Sepsala jsem několik potíží, se kterými se mamut ve může setkat. Jak jsem ráda, že měřím jen 162 cm!


Mamut jako zemědělec 

Mamut na borůvkách 

Borůvky jsou malinkaté i na člověčí poměry. Zatímco jablko poslouží jako lehká svačinka, borůvek musíme sníst hromadu, abychom si vůbec užili jejich chuť. Nasbírat dostatek na svačinku, koláč nebo, nedej bože, na pár sklenic marmelády, trvá celou věčnost. Představte si, jak se asi s borůvkami manipuluje obrovskému mamutovi! Není ani jisté, zda se ke sběru dostane. Dost možná dříve rozšlape keříky a borůvky znehodnotí. 

Mamut by měl sbírat něco většího. Skvělá práce by se pro něj mbylat na melounovém či dýňovém poli. S mamutí pomocí by bylo sklizeno výrazně rychleji... a mamuta by hřálo, že mu to v zemědělství jde!

Mamut oráč

V orbě pomáhají koně nebo voli. Proč by nemohl orat i mamut? Má přece větší sílu, pracoval by efektivněji. Po zvážení ovšem musím prohlásit, že by mamuta byla na orání škoda. Více by ho ocenili v těžebním průmyslu. Ideální jsou pro mamuta povrchové doly. V hlubinách by bylo náročné kopat tak široké chodby odpovídající mamutím rozměrům.


Mamut ve službách 

Mamutí taxi 

Mamut by teoreticky mohl přepravovat lidi. Na jeho hřbet by se jich vešlo dost, má to ovšem háček: Vylézt na mamuta není jednoduché. Druhou možností je zapřáhnout za mamuta velkokapacitní kočár, který by klidně nahradil autobus. Fugnovalo by to ovšem jen za předpokladu, že by byl mamut maximálně samostatný a nepotřeboval by pokyny kočího. Ten by totiž, chudák, z kozlíku přes mamuta vůbec nic neviděl. 

Mamut jako manikér 

Vracíme se k problému spojenému s úchopem drobných předmětů. Manipulovat s klasickým lakem na nehty by dělalo mamutovi problém. Dát mu větší štěteček by nic nevyřešilo, dámy by odcházely nalakované celé. Nezbývá, než mamuta přeložit jinam. Co natírání větších ploch? Třeba panelových domů. Nebo by mohl malovat čáry na silnice. 

Mamut jako kadeřník 

Raději si to nebudu představovat detailně. Práce kadeřníka by u mamuta mohla přejít v práci kata. Lepší by bylo zaměstnat ho jako ořezávače stromů.


Mamut sportuje 

Mamut běžcem 

Mamut nemůže trénovat na klasickém oválu. Bylo by to stejné, jako kdybyste trénovali na maraton v kuchyni. Věřím, že na ulici či v přířodě by si mamut trasu našel. Problém by nastal při pořádání závodu. Vybíhalo by se ve startovních vlnách v počtu maximálně tří mamutů najednou, aby nebylo způsobeno zemětřesení. To ale není ten největší problém! Před závodem by se musel zpevnit terén, aby dráha závod snesla. Při hojné účasti by byly nutné i úpravy po závodě. 

Mamut fotbalistou 

Normální fotbalové hřiště by nestačilo, na něm se mamut sotva rozběhne. Mamutí zápasy se dají pořádat pouze na Strahovském stadionu. I tak by to chtělo upravit pravidla a snížit počet hráčů, aby se z fotbalu nestala strkanice. Zbývá vyvinout dostatečně velký míč a samozřejmě zpevnit terén.

Mamut plavec

Plavání je pro mamuta nejlepší, neboť nenamáhá klouby. Mamutí kolena musí při běhu trpět, když jsou namáhány tak velkým tělem! Bazény mamutovi nestačí. Vhodné jsou pro ně moře a oceány. Na závodech by se opět muselo startovat postupně. Hromadný start by způsobil povodně.Mamut jde na jedno 

 1. Půllitr je pro mamuta jenom skrnutí. Mamutí pivo má mnohem větší objem.  
 2. Když se řekne na jedno, všichni víme, že se nepůjde jen o jedno pivo
 3. Mamut je společenské zvíře, určitě nepůjde pít sám, ale s několika kamarády
Jen si zkuste představit, kolik piva by parta mamutů potřebovala! Tolik ho žádná hospoda nemá. 
Z tohoto důvodu jsou mamuti abstinenti. Mamut na borůvkách jinak 

Na dvě porce budete potřebovat: 
 • 350 g mamutího masa
 • 100 g borůvek 
 • 2 PL cukru 
 • skořici 
 • sůl 
 • máslo 
Mamutí maso očistíme a nakrájíme na kostky. Posolíme a dusíme na másle a borůvkách. Dochutíme cukrem a skořicí. Dle potřeby podléváme. Servírujeme s vařenými brambory nebo batáty. 


Kája


Další švihlé čtení: 


Komentáře

 1. Z toho důvodu chodí mamuti na jedno přímo ke zdroji, řekla bych. Akorát se jim asi nebude zamlouvat dnešní boom minipivovarů ;-)
  Zajímavá sonda do mamutí existence! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je fakt, minipivovar by partu mamutů na dlouho neuspokojil. To chce něco velkého. Na druhou stranu by se tam ti mamuti mohli shromažďovat (kdyby nebyla korona) a piva by nebylo dost ani tak.

   Vymazat

Okomentovat

Všem děkuji za komentáře. Nebojte se rozepsat.