Co mi na učitelství bere nejvíc energie

Obvykle zde popisuju učitelství jako něco úžasného, ale samozřejmě není všechno růžové. Vlastně bych řekla, že je to dost náročná práce, i když samozřejmě jinak, než je to u zedníků. Popovídáme si proto o tom, co mě ve škole nejvíce unavuje.


Hluk 

Učitelé, aspoň ti na základní škole, tráví nezdravě mnoho času ve vysokém hluku. Do určité míry si na to člověk zvykne. Zatímco návštěvy o velké přestávce kulí oči, my si v klidu pijeme kafe. Bandu štěbetajících dětí zvládám mnohem lépe než kdysi na praxích. Někdy je toho ale moc. Když se zaplní jídelna, když se hraje v tělocviku napínavá hra, když se děti o přestávce příliš rozjedou nebo když je páteční výtvarka a všichni už se vidí někde venku. V takových chvílích mám chuť nasadit hluchátka. 

Doma bych si potom přála absolutní ticho, ale synáček, fena, dokonce ani manžel mi ho moc nechtějí dopřát. Nic mě nevytočí víc, než když mi mluví do večerního čtení pohádky! 

Papíry a papíry a papíry 

Zahrnuju i veškerou elektronickou dokumentaci. Stejně jako s hlukem - nevadí mi papírování samotné, spíš množství. Někdy je toho fakt hodně. A všechno musím správně zařadit. Očíslovat. Zapsat. Nemohla bych pracovat na úřadě...

Zvláštní kapitolou je pak vybírání peněz. Brrrr.

Strach o děti 

Na zodpovědnost jsem si zvykla. Dokud nepřijde nějaký úraz. Nebojte, většinou se neděje nic vážného. Kdysi jsem jako instruktorka na školním výletě zažila zlomenou ruku, před dvěma lety si jedna žačka záhadným důvodem zlomila prst, když chytala míč, jinak se nic zlého nestalo. Přesto nejméně jednou za měsíc běhám zapisovat do knihy úrazů bolavé kotníky, zápěstí a rány do hlavy, protože tělocvik je prostě strašlivě nebezpečný předmět. Bolení sem tam vzejde i z chůze po chodbě nebo hry ve třídě. Není v mých silách to ovlivnit, přesto si připadám jak likvidátor dětí. Celé odpoledne jsem nervózní a uleví se mi, až když dotyčné dítě ráno uvidím a ono potvrdí, že ho už nic netrápí. 

Jen tak se neuliju z práce

Já vím, máme prázdniny a všichni nám je závidí. Jsem ráda, že je máme. Kdyby nebyly, obávám se, že by spousta učitelů vyhořela (rychleji). Jenže prázdniny s sebou nesou i nevýhody. Neuliju se z práce, kdykoli mě napadne. Vždyť mi nedopřáli ani jediný volný den před státnici z matematiky. Občas jiným lidem závidím možnost vzít si dovolenou nebo třeba odejít z práce dřív a chybějící hodiny odpracovat jindy. 


Vydrž, vydrž! 

Některé dny jsou náročnější než jiné. Občas mě po vyučování napadá, že snad ani nechci být učitelka, ale stačí si trochu odpočinout a chuť vyučovat je zpátky. Po mateřské se budu do práce těšit. :) 


Co nemáte na své práci rádi vy? 


Článek přiřazuju k tématu měsíce povolání v Klubu blogerů

Kája

Komentáře

  1. Tady ty články mě baví. Ráda si přečtu o tom, jak to mají v práci jiní, je to pro mě takový náhled do jiného profesního světa. Co nemám ráda na své práci? Až by se mi chtělo odpovědět velice jednoduše - lidi. Ale to by bylo příliš obecné. Letiště, to je dost specifické pracovní prostředí a také to má své výhody a nevýhody. Kromě lidí, kteří se za každou cenu musí na bezpečnostní kontrole dohadovat mi, vadí vedoucí směny, který je ze všeho nervní, vylívá si to na nás a náš denní rozpis nám musí totálně rozdrbat. Také nemám ráda, když jsem zrovna na odbavení, ale ne jako vedoucí odbavení... někteří si tam totiž brigádníky neumí ukázat, a pak to tam kolikrát vypadá spíše jako v cirkuse, než na bezpečnostní kontrole. V práci mám prostě ráda pořádek :-D Článek z mého zaměstnání mám rozepsaný už dlouho, ale popravdě - moc se mi do něj nechce, protože mě to akorát rozčílí...

    OdpovědětVymazat
  2. Ráda jsem si článek přečetla. Všude je chleba o dvou kůrkách a Ty jsi přece chtěla být úča. Za dvacet let si zvykneš a články o profesi budou už jiné. 😀

    OdpovědětVymazat
  3. Páni, máme toho hodně společného, co nám na naší práci vadí! Jen mám místo dětí seniory :).

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dřív jsem si říkala, že senioři se dětem dost podobají.
      Teď už vím, že se dětem podobá jakákoliv skupina lidí. Třeba takový učitelský sbor před poradou, to je hukot. :D

      Vymazat
    2. To mi trochu připomíná náš úsek před poradou! :D

      Vymazat
  4. Napsala jsi to naprosto přesně :D Ještě nemám ráda dozory, protože se za ten den nic nestihne :D (naštěstí je mám v pondělí a v úterý (a to mám ještě v úterý tělocvik, tak se pak musím rychle převlékat :D) takže zbytek týdne už je v pohodě). Vybírání peněz je zlo, naštěstí máme Online pokladnu, kam rodiče dávají peníze, z ní se pak platí sešity, výlety, fotky apod. Je to fakt skvělé. Dnes jsem zrovna zapisovala do Knihy úrazů. První měsíce jsem tam byla pečená vařená, je těžký odhadnout, co je jen naražené a co bude potřebovat kontrolu u doktora, je to dost tenký led, tak toho radši zapisuji více, než abych něco opomněla. Moje děti jsou hodně hravé, takže často hrajeme bobříka mlčení, to je opravdu balzám na duši :) Na obědě je to vždycky masakr! Taky jsem pak ráda, když doma nemusím mluvit a nic řešit :D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dozory jsou peklo, hlavně s prvňáky jsem nic moc nestíhala, ve třídě vždycky totální chaos, na stole hromady a hromady věcí... Teď na nové škole je to lepší, děti jsou starší a dozorů je méně. :)
      Za online pokladnu bych vraždila. :D Pár měsíců jsem na jedné škole fungovala s elektronickou peněženkou, bylo to super, ale někdo se o to musí starat...

      Vymazat
  5. Mohla jsem být učitelkou....před 4 roky....na zdravce....ale nakonec jsem do toho nešla.
    Můj článek na téma Kroky+Povolání mám na blogu.

    OdpovědětVymazat
  6. Zajímavý článek. Asi bych si učitelství nikdy nevybrala, neměla bych na to nervy 😃 Ale v obchodě, kde jsem léta pracovala, to taky někdy nebylo jednoduché, protože lidé jsou různí a někteří opravdu umí život znepříjemnit. Kolikrát jsem si říkala, že by mi asi bylo skvěle někde o samotě v nějakém zaprášeném archivu 😃

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Věřím, že v obchodě může být taky pěkné peklo.
      Stačila mi moje dvouměsíční brigáda.

      Vymazat

Okomentovat

Všem děkuji za komentáře. Nebojte se rozepsat.