Braunwald: Vesnice, kde dává liška dobrou noc - Kája ve Švýcarsku I

Švýcarsko je malá hornatá země plná jezer. Najít tam rozumné místo k bydlení byl pěkný oříšek. Proto si pár rodin s kamzíkovskými geny v krvi řeklo, že se usalaší v drsných podmínkách prudkého svahu. Časem tak vznikla vesnice Braunwald. Dnes má rozlohu deset čtverečních kilometrů a obývá ji 308 horalů. Nachází se ve více než 1200 m n.m. Kolem není nic jiného než vysoké hory. Braunwald je auto frei, to znamená, že se do něj nedostanete autem. Fyzicky zdatní blázni se mohou vyškrábat pěšky, pro ostatní je tu pozemní lanovka. Na tomto kouzelném místě jsem trávila dovolenou! 


Bála jsem se, že tam nedojedemeJeli jsme v šesti, respektive sedmi, když počítáme Elišku. S organizací jsem tentokrát neměla žádné starosti. Ubytování zařizoval muž, auto a cestu domlouval jeho kamarád.

Jednoho nedělního rána se muž sbalil a vyrazil pryč. Švýcarsko mu nestačilo, chtěl si předtím vyšlápnout na Grossglockner, nejvyšší horu Rakouska. O tom, kdy a jakým způsobem mám odjet já, jsem netušila vůbec nic. Pořád dokola jsem kontrolovala Facebook, netrpělivě jsem čekala na instrukce od pana řidiče.

Zprávy jsem se dočkala v pondělí. Místo informací však obsahovala otázky. Výborně, ani on nic nevěděl... Popadala jsem se za hlavu a bála se, že se do žádného Švýcarska nepodívám.


Naštěstí se to nějak vyvrbilo. Dostaly jsme za úkol sednout ve středu v 5:48 do RegioJetu a dostat se na Moravu. Paráda! Budík zvonil ve 4:30. Fena nechápavě hleděla a odmítala se hnout z polštáře.

Po osmé hodině jsme se nalodily k partičce výletníků do obrovského osmimístného Fiatu. Štípala jsem se do předloktí, nemohla jsem tomu uvěřit. Opravdu jsme se setkali! Byl to ovšem jen částečný úspěch. Před námi byl další náročný úkol: setkat se v Rakousku s mým mužem.

Rakousko je docela široký pojem. Přesné místo srazu se domlouvalo průběžně, což mě dost znervózňovalo. Ráda mám ve věcech předem jasno.

Cestou jsme se zastavili u jezera poblíž Salzburgu. Bylo tam moc hezky. Druhá větší zastávka se konala v nějaké zapadlé vesnici na benzínce. Bylo to konečné místo setkání s Grossglockneristou. Čekání se protáhlo na necelé dvě hodiny. Naštěstí jsme s Eliškou objevily krásnou cyklostezku kolem řeky.

Zázraky se občas dějí, takže jsme se nakonec opravdu sešli v autě všichni. Vzhůru do Švýcarska!V Braunwaldu dává liška dobrou noc 


Z perexu už víte, že jsme bydleli ve vesnici Braunwald, která je postavená ve svahu a do které se nesmí jezdit autem. Jezdí tady pouze Elektrotaxi. Do vesnice se dá dostat pozemní lanovkou. I tak se ale dost našlapete. Třeba od lanovky na ubytování. Se zavazadly to byla lahůdka.

Stejný problém je s obchodem: není daleko, ale je dole...

Bydlení jsme měli zařízené přes Airbnb. Měli jsme pro sebe obrovský apartmán se třemi pokoji, obrovskou jídelnou/obývákem, prostornou kuchyní a koupelnou s mega vanou. I když nás tam bydlelo šest, měli jsme s mužem pro sebe mnohem více místa, než máme v našem pražském pidi bytečku.

Měla jsem čest se do apartmánu dostat jako jedna z prvních. Využila jsem příležitosti a ulovila nám ten nejlepší pokoj - s výhledem do údolí a na hory. Ostatní se, chudáci, dívali na druhou stranu do svahu. Za pěkným výhledem museli do jídelny.


Schweiz
To je ta liška, která dává dobrou noc. Viděla jsem lišku z blízka, heč!

Takto jsem kafíčkovala :) 
Alpy jsou kouzelné, ale dají mi zabratDlouhé roky jsem na slintala na fotky z Alp. V září 2016 jsem se do nich konečně podívala. Byla to láska na první pohled! Nejradši mám samozřejmě své rodné Beskydy, ale Alpy jsou fakt kouzelné. Atmosféru dotvářejí pasoucí se krávy a ovce. Krávy jsou super, některé se staví přímo na chodník a nechají se hladit.

Jediné, co mi dělá v Alpách potíže, je nadmořská výška. Jakmile se dostanu přes dva tisíce, mám problém s dechem. Funím na sotva nakloněné rovince.


Stihli jsme celkem tři horské výlety. Jeden den jsme se podívali do Luzernu. Podrobnosti si povíme v příštím článku, ano?KájaŠvýcarsko 2018 
Kam dál:Komentáře

  1. Švýcarsko je krásné! Moc ráda bych se tam někdy podívala :)
    Moc se těším na další články <3

    OdpovědětVymazat
  2. Ve Švýcarsku jsem byla před pár lety.. ještě se střední školou a bylo to tam moc krásné :) ale asi to není destinace, která by mě znovu lákala, ale i tak se jdu teď zvědavě podívat na druhý díl!:)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentáře. :) Klidně se rozpovídejte, ráda si od vás něco přečtu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kam v Praze na kávu?

Droga jménem KINEDRYL